Профілактика та лікування анемії у поросят: порівняльне дослідження препаратів тривалентного заліза
Аліментарна анемія у поросят — поширена проблема. У хворих тварин погіршуються середньодобові прирости, вони відстають у розвитку, а за тяжкого перебігу — зростає падіж.
Уперше аліментарну анемію у тварин описали ще в 1891-му році, спостерігаючи за новонародженими поросятами. Причиною визначили порушення в утриманні та годівлі свиней. Тільки через 30 років встановили зв'язок між анемією та дефіцитом заліза у поросят, що лікується згодовуванням оксиду заліза. А в цілях профілактики — сульфату заліза. Згодом залізовмісні засоби, які були представлені в основному формами для внутрішнього застосування, замінили препарати для ін'єкцій, зокрема на основі декстрану заліза.
Обов’язковою складовою сучасної технології промислового вирощування свиней є застосування ферумдекстранових препаратів з метою профілактики залізодефіцитної анемії, особливо впродовж першого тижня після народження. Анемія молодняка характеризується зменшенням кількості еритроцитів та зниженням вмісту гемоглобіну або одного з цих показників в одиниці об’єму крові внаслідок порушення кровотворення. За походженням розрізняють дві основні форми аліментарної анемії – залізодефіцитну (через брак заліза в організмі) і фолієводефіцитну (через дефіцит вітаміну В12 або фолієвої кислоти). Хворіє молодняк усіх видів сільськогосподарських тварин, частіше поросята-сисуни. В останніх захворювання спостерігають із 5-7-го дня життя, максимального розвитку досягає у тритижневому віці.
Залізодефіцитна анемія розвивається через брак протеїну та речовин, що стимулюють кровотворення: заліза, міді, кобальту, марганцю, вітамінів групи В. У поросят основною причиною анемії є дефіцит заліза. Його запаси в органах і тканинах невеликі (близько 50 мг), а з молозивом чи молоком матері організм отримує близько 1 мг при добовій потребі 7-10 мг. Тому розробка нових комплексних препаратів (поєднання заліза тривалентного з ціанокобаламіном та фолієвою кислотою) та вивчення їхнього терапевтичного ефекту мають важливе значення у ветеринарній практиці.
Так, провели клінічне дослідження ветеринарного препарату, до складу якого входять тривалентне залізо, вітамін В9 і вітамін В12 (Fe+B12+B9). Його порівнювали з препаратом, що мав у складі тривалентне залізо і вітамін В12 (Fe+B12), таблиця 1. Ефект від застосування визначали шляхом дослідження морфологічних та окремих біохімічних показників крові. Зразки крові відбирали до та після застосування препаратів. Обидва розчини вводили внутрішньом’язово по 2,0 мл з інтервалом у 7 діб.
Таблиця 1. Загальні дані щодо препаратів порівняння
Препарати, що досліджувалися
Препарат заліза +B12+B9
препарат заліза + В12
(препарат порівняння)
Виробник
Україна
Україна
Фармацевтична форма
розчин для ін’єкцій
розчин для ін’єкцій
Опис препарата
рідина темно-коричневого кольору
розчин темно-коричневого кольору
Вміст діючих речовин в 1 мл препарату
залізо тривалентне 100 мг,
ціанокобаламін 5 мкг,
фолієва кислота 200 мкг
залізо тривалентне 100 мг,
ціанокобаламін 0,1 мг
Тварини, що досліджувалися
поросята
поросята
Застосування
профілактика та лікування залізодефіцитної анемії, крововтрата, геморагічний діатез
лікування та профілактика залізодефіцитної анемії, крововтрата, геморагічний діатез
Спосіб введення
внутрішньом’язово
внутрішньом’язово
Дозування, частота введення
поросята: профілактика 1,0-1,5 мл у перші 3-5 діб життя, повторно через 10-14 діб; лікування 1,5-2,0 мл, повторно через 7-10 діб.
поросята: профілактика 1,0-1,5 мл у перші 3-5 діб життя, повторно через 10-14 діб; лікування 1,5-2,0 мл, повторно через 7-10 діб.
Форма випуску
флакони з темного скла, закриті гумовими пробками під алюмінієву обкатку, 50 мл
флакони з темного скла, закриті гумовими пробками під алюмінієву обкатку, 100 мл
Умови зберігання
у сухому, темному та недоступному для дітей місці, за температури від 5°С до 25°С
у сухому, темному та недоступному для дітей місці, за температури від 5°С до 25°С
Термін придатності
2 роки
2 роки
Застосовували таку схему дослідження:
АЧС: як правильно дезінфікувати свиногосподарство?
Перший крок до збереження свинарського бізнесу в умовах АЧС — комплексна дезінфекція господарства.
Вона включає дезінфекцію:
виробничих приміщень, стаціонарного обладнання. приміщень у присутності тварин аерозольним методом (профілактична). системи водопостачання та ліній напування тварин. усіх «вхідних матеріалів». транспорту (для перевезення тварин, корму, падежу).ТзОВ «Даноша» — перфекціоніст вітчизняного свинарства
Залишатися непохитним в непростий мінливий час для українського сільського господарського дуже складно, але можливо. Особливо, якщо бути відкритим, чесним, постійно вдосконалюватися та вперто йти до мети. Прикладом компанії, яка вдало використовує ці принципи у своїй діяльності, є ТзОВ «Даноша», що на Івано-Франківщині. Про розвиток відповідального сільськогосподарського виробництва за новітніми технологіями та про плани на майбутнє розповів менеджер з питань тваринництва Кім Холмгаард.
І знову штати: менеджмент гною та годівля свиней
Виходячи з того, скільки статей я написала про візити до Штатів, видається, що це нині найпопулярніший напрям для свинарів, які прагнуть перейняти практики ефективного виробництва. Цього разу приєдналася до навчального туру, присвяченого питанням менеджменту гною, який організувала компанія Zoetis Україна. Найцікавішим, що почула, ділюся з вами.
Діарея у поросят: пояснення основних причин
Діарея — один із найпоширеніших розладів шлунково-кишкового тракту у поросят. Однак не слід зволікати його лікувати, адже на тлі паразитарних захворювань та зниження загальної резистентності організму діарея може супроводжуватися інфекційними патологіями. Вміння точно та своєчасно виявляти причини діареї допоможе запобігти негативним наслідкам.
Інвестиції у біобезпеку — не розкіш, а необхідність
«Любиш поганяти, люби й коня годувати» — відоме прислів’я, яке влучно характеризує нинішній стан галузі свинарства. Непроста епізоотична ситуація в секторі вимагає від гравців ринку прийняти важливе рішення — продовжувати роботу чи «згортати» бізнес. При цьому залишатися у бізнесі означає посилити заходи біобезпеки. Адже за теперішніх масштабів розповсюдження африканської чуми свиней (АЧС) в Україні, сподіватися на удачу не доводиться. Головне запитання — скільки коштує біобезпека?
10 складових успішного опоросу
Опорос — відповідальний процес, від якого значною мірою залежить ефективність виробництва. Тому, щоб гарантувати його успішність, потрібно добре підготуватися. На допомогу прийдуть десять важливих підказок.
Свинина корисна?
Часто-густо свинину звинувачують у тому, що вона шкідлива: мовляв, це м’ясо і жирне, і на холестерин багате. Проте, чи насправді це так?
Технології годівлі свиноматок у групах
Одним із технологічних рішень у свинарстві є переведення поросних свиноматок на групове утримання. Зважаючи на актуалізацію питань благополуччя тварин, ця технологія нині поширена як у США, так і країнах Західної Європи. Як облаштувати загін для групового утримання свиноматок, яке обладнання є найефективнішим і на що потрібно звертати увагу, щоб не знизити рентабельність, — на ці та інші запитання відповів Фріц Річардсон, директор із міжнародних продажів компанії HOG SLAT, найбільшого виробника обладнання для свинарства в США.
Практичні поради для оптимізації годівлі та зниження інших виробничих витрат
Зниження собівартості годівлі та виробничих витрат загалом — дуже складний процес, який включає ретельний контроль низки питань: кормовиробництва, формування раціонів і технологій годівлі, менеджменту стада та статусу здоров’я свиней. З цього приводу маємо кілька простих, але дієвих порад.