Профілактика та лікування анемії у поросят: порівняльне дослідження препаратів тривалентного заліза
Аліментарна анемія у поросят — поширена проблема. У хворих тварин погіршуються середньодобові прирости, вони відстають у розвитку, а за тяжкого перебігу — зростає падіж.
Уперше аліментарну анемію у тварин описали ще в 1891-му році, спостерігаючи за новонародженими поросятами. Причиною визначили порушення в утриманні та годівлі свиней. Тільки через 30 років встановили зв'язок між анемією та дефіцитом заліза у поросят, що лікується згодовуванням оксиду заліза. А в цілях профілактики — сульфату заліза. Згодом залізовмісні засоби, які були представлені в основному формами для внутрішнього застосування, замінили препарати для ін'єкцій, зокрема на основі декстрану заліза.
Обов’язковою складовою сучасної технології промислового вирощування свиней є застосування ферумдекстранових препаратів з метою профілактики залізодефіцитної анемії, особливо впродовж першого тижня після народження. Анемія молодняка характеризується зменшенням кількості еритроцитів та зниженням вмісту гемоглобіну або одного з цих показників в одиниці об’єму крові внаслідок порушення кровотворення. За походженням розрізняють дві основні форми аліментарної анемії – залізодефіцитну (через брак заліза в організмі) і фолієводефіцитну (через дефіцит вітаміну В12 або фолієвої кислоти). Хворіє молодняк усіх видів сільськогосподарських тварин, частіше поросята-сисуни. В останніх захворювання спостерігають із 5-7-го дня життя, максимального розвитку досягає у тритижневому віці.
Залізодефіцитна анемія розвивається через брак протеїну та речовин, що стимулюють кровотворення: заліза, міді, кобальту, марганцю, вітамінів групи В. У поросят основною причиною анемії є дефіцит заліза. Його запаси в органах і тканинах невеликі (близько 50 мг), а з молозивом чи молоком матері організм отримує близько 1 мг при добовій потребі 7-10 мг. Тому розробка нових комплексних препаратів (поєднання заліза тривалентного з ціанокобаламіном та фолієвою кислотою) та вивчення їхнього терапевтичного ефекту мають важливе значення у ветеринарній практиці.
Так, провели клінічне дослідження ветеринарного препарату, до складу якого входять тривалентне залізо, вітамін В9 і вітамін В12 (Fe+B12+B9). Його порівнювали з препаратом, що мав у складі тривалентне залізо і вітамін В12 (Fe+B12), таблиця 1. Ефект від застосування визначали шляхом дослідження морфологічних та окремих біохімічних показників крові. Зразки крові відбирали до та після застосування препаратів. Обидва розчини вводили внутрішньом’язово по 2,0 мл з інтервалом у 7 діб.
Таблиця 1. Загальні дані щодо препаратів порівняння
Препарати, що досліджувалися
Препарат заліза +B12+B9
препарат заліза + В12
(препарат порівняння)
Виробник
Україна
Україна
Фармацевтична форма
розчин для ін’єкцій
розчин для ін’єкцій
Опис препарата
рідина темно-коричневого кольору
розчин темно-коричневого кольору
Вміст діючих речовин в 1 мл препарату
залізо тривалентне 100 мг,
ціанокобаламін 5 мкг,
фолієва кислота 200 мкг
залізо тривалентне 100 мг,
ціанокобаламін 0,1 мг
Тварини, що досліджувалися
поросята
поросята
Застосування
профілактика та лікування залізодефіцитної анемії, крововтрата, геморагічний діатез
лікування та профілактика залізодефіцитної анемії, крововтрата, геморагічний діатез
Спосіб введення
внутрішньом’язово
внутрішньом’язово
Дозування, частота введення
поросята: профілактика 1,0-1,5 мл у перші 3-5 діб життя, повторно через 10-14 діб; лікування 1,5-2,0 мл, повторно через 7-10 діб.
поросята: профілактика 1,0-1,5 мл у перші 3-5 діб життя, повторно через 10-14 діб; лікування 1,5-2,0 мл, повторно через 7-10 діб.
Форма випуску
флакони з темного скла, закриті гумовими пробками під алюмінієву обкатку, 50 мл
флакони з темного скла, закриті гумовими пробками під алюмінієву обкатку, 100 мл
Умови зберігання
у сухому, темному та недоступному для дітей місці, за температури від 5°С до 25°С
у сухому, темному та недоступному для дітей місці, за температури від 5°С до 25°С
Термін придатності
2 роки
2 роки
Застосовували таку схему дослідження:
Діарея у поросят: пояснення основних причин
Діарея — один із найпоширеніших розладів шлунково-кишкового тракту у поросят. Однак не слід зволікати його лікувати, адже на тлі паразитарних захворювань та зниження загальної резистентності організму діарея може супроводжуватися інфекційними патологіями. Вміння точно та своєчасно виявляти причини діареї допоможе запобігти негативним наслідкам.
Успішна дезінфекція- надійна біобезпека
Дезінфекція відіграє основну роль у системі ветеринарно — санітарних заходів. Зважаючи на велику кількість мікроорганізмів, присутніх на фермі, вона є невід’ємною частиною технологічного циклу виробництва і націлена на знищення умовно-патогенної мікрофлори та профілактику інфекційних хвороб тварин.